środa, 25 listopada 2015

Temat: Budowa komputera

1.Podstawowe składniki PC:
- Procesor 
- Pamięć operacyjna (RAM) 
- Płyta główna + interfejsy 
- Dysk twardy (HDD) 
- Stacja dyskietek (FDD) 
- Napęd optyczny (CD-ROM) 
- Karta graficzna 
- Klawiatura + mysz 
- Obudowa + zasilacz
- Urządzenia peryferyjne (monitor, drukarka, skaner itp.)


2. Co to jest procesor? 

Procesor - urządzenie cyfrowe sekwencyjne potrafiące pobierać dane z pamięci, interpretować je i wykonywać jako rozkazy. Wykonuje on bardzo szybko ciąg prostych operacji (rozkazów) wybranych ze zbioru operacji podstawowych określonych zazwyczaj przez producenta procesora jako lista rozkazów procesora.

Procesor składa się z:
- zespołu rejestrów do przechowywania danych i wyników,
- jednostki arytmetycznej (arytmometr) do wykonywania operacji na danych,
- układu sterującego przebiegiem wykonywania programu.


3. Płyta główna


- Płyta główna jest najważniejsza częścią komputera PC. W języku angielskim nazwy takie jak motherboard, main board, system board czy planar są stosowane zamiennie i oznaczają płytę główną. 

- Składa się ona z wielu chipsetów, czyli układów scalonych, których zadaniem jest integracja oraz zapewnienie współpracy poszczególnych komponentów komputera (procesora, dysków twardych, monitora, klawiatury i innych).


4. Porty i interfejsy 

Złącza w komputerach można podzielić na dwa rodzaje. Pierwsza grupa to porty typowo komputerowe, do których podłącza się różnorodne urządzenia peryferyjne: klawiaturę, mysz, drukarkę czy aparat cyfrowy, w celu przesyłania cyfrowych danych. Druga grupa interfejsów jest bardziej wyspecjalizowana – jej zadaniem jest jedynie transmisja dźwięku lub obrazu, w postaci analogowej albo cyfrowej. W takie porty wyposażone są pecety (jest to choćby wyjście monitorowe czy wyjścia audio), ale także odtwarzacze DVD,kamery, aparaty cyfrowe, projektory i wiele innych urządzeń multimedialnych.






5. Pamięć RAM

RAM (ang. Random Access Memory – pamięć o dostępie swobodnym) – podstawowy rodzaj pamięci cyfrowej. Choć nazwa sugeruje, że oznacza to każdą pamięć o bezpośrednim dostępie do dowolnej komórki pamięci, ze względów historycznych określa ona tylko te rodzaje pamięci o bezpośrednim dostępie, w których możliwy jest wielokrotny i łatwy zapis, a wyklucza pamięci ROM (tylko do odczytu) i EEPROM, których zapis trwa znacznie dłużej niż odczyt, pomimo iż w ich przypadku również występuje swobodny dostęp do zawartości. 


6. Urządzenia peryferyjne 

Są to urządzenia zewnętrzne komputera. Nie wchodzi w skład podstawowej jednostki centralnej, lecz są przez nią sterowane i uaktualniane. Do podstawowych urządzeń peryferyjnych zalicza się np: klawiatura, skaner, mysz, kamera, mikrofon, czujniki zbierające dane. Urządzenia wyjściowe np: monitor ekranowy, drukarka, ploter, głośniki, urządzenia komunikacyjne np: modem oraz urządzenia pamięci zewnętrznej na przykład dyski i taśmy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz